Mistrz i uczeń
Marzanna z Walencji | foto Włodek Fenrych

Nowosielski's icons (1)

Te zdjęcia zrobiłem jakiś czas temu, ale myślę, że teraz jest właśnie dobry czas, by je opublikować.

Są to ikony Jerzego Nowosielskiego w krakowskiej cerkwi przy ulicy Szpitalnej. Nowosielski był wyznania prawosławnego i w sposób naturalny malował ikony. Ciekawe, że podobno miał trudności z tym, by były one traktowane jak ikony w samej cerkwi. Mówiono mi tam (właśnie w krakowskiej cerkwi), że malowanie ikony powinno być modlitwą, powinno się je malować zaczynając od oczu, ikona ma na widza patrzeć, a tymczasem w ikonach Nowosielskiego oczu prawie nie widać. No ale stał się sławny i w końcu niektóre jego ikony tam powieszono.

Tak przy okazji wyjawię, co sądzę na temat wzajemnych relacji polsko-ukraińskich. Ostatnimi czasy jest moda na przedstawianie tej relacji jako wrogiej, jako czegoś w rodzaju kolonizacji Ukrainy przez Polaków. Jest to, jak sądzę, typowo polskie małpowanie tego o czym się dyskutuje na Zachodzie: skoro Francja bije się w piersi z powodu kolonizacji Algierii, to Polacy też muszą sobie jakąś Algierię znaleźć. Tymczasem Ukraina to wcale nie polska Algieria, Polacy nigdy tego kraju nie podbijali, w wyniku procesu historycznego został on przyłączony do Rzeczypospolitej i jego mieszkańcy byli jej pełnoprawnymi obywatelami. Ukraina miała swoją szlachtę, która przyjmowała zwyczaje i język, a często także religię szlachty polskiej. Nawet jeden z polskich królów pochodził z Ukrainy, podobnie jak jeden z czołowych polskich bohaterów narodowych nazwiskiem (zdecydowanie ukraińskim) Kościuszko.

Ukraina miała też swoich kozaków, z których najbardziej znanym jest utalentowany dowódca, ale głupi polityk, który doprowadził do rozbioru swojego kraju i tak naprawdę nie rozumiem dlaczego jest do dziś czczony jak bohater narodowy. Tak czy owak dziś w Polsce ukraińskie nazwiska, takie jak Tokarczuk czy Hołownia, nikogo nie dziwią ani trochę bardziej niż Kościuszko. No i nie dziwi tak naprawdę Nowosielski, który malował ikony dla swojego kościoła.

Credit Włodek Fenrych

 

Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)
Nowosielski's icons (8)

 

 

 

 

 

Comments