Wesołych Świąt!
Wigilia na Rynku AD 2020 | epidemiczne święta

Przestać udawać

Bez tytułu

TO NIE TYLKO COVID
Dr. Mateusz Grzesiak
 
Niekonstytucyjne zakazy przemieszczania się w Sylwestra. Najpierw zamknięte, potem otwarte i znów zamknięte stoki narciarskie i inne działania dobijające różne branże. Narodowa kwarantanna ogłoszona przy 12 tysiącach zakażeń - choć miano to zrobić dopiero przy 27 tysiącach - która zmienia nazwę w kilka godzin. Ograniczanie, krok po kroku, wolności obywatelskich. Łamanie prawa i niezrozumiałe decyzje odbierają poczucia bezpieczeństwa. To nie covid, a decyzje polityków. Mówienie o dobrowolności szczepionki, jednocześnie sugerując przymus miękki (typu niemożność latania samolotami czy nieprzedłużanie umów z pracownikami, którzy się nie zaszczepią). Plan zaszczepienia 31 milionów Polaków preparatem, którego według badań nie chce przyjąć ponad połowa społeczeństwa (w Niemczech podobnie), a odzew samych medyków, jak napisano „słaby, w niektórych miejscach wręcz dramatycznie".
 
Zmuszanie i straszenie ma odwrotny efekt do zamierzonego. To nie covid, a brak rozumienia ludzkiej motywacji. Nazywanie tych, co mają wątpliwości, „niebezpiecznymi koronasceptykami", choć mają je też prominentni naukowcy, a miliony ludzi z całego świata boją się szczepionki. Ograniczanie obecności w wielkoformatowych mediach naukowcom, którzy mają inne zdanie lub etykietowanie ich postów w social media jako „fake newsy". Poniżanie tych, co mają inny zasadny punkt widzenia i monopolizowanie prawa do racji mimo złożoności problemu.
 

Nie ma mowy o „solidarności", jeśli jeden próbuje zdominować drugiego. To nie covid, a brak dialogu.

 
Spekulowanie największymi w historii bańkami mydlanymi na giełdach, rzucanie haseł typu: „nic nie będziesz miał na własność i będziesz szczęśliwy". Migracja horrendalnych majątków w ręce najbogatszych i bankructwa przedsiębiorców. Zadłużanie kraju na potęgę, przenoszenie ciężaru długu na podatnika. Załatwianie interesów wybranych grup kosztem bezsilnych ludzi.
To naiwne oczekiwać akceptacji „nowej normalności", skoro występuje w niej patologia. To nie covid, a niemoralny oportunizm.
Konsekwencje prowadzące do niszczenia kultury, edukacji, firm, relacji międzyludzkich, traumatyzowania społeczeństwa, przyczyniania się do wzrostu samobójstw i depresji. Manipulowanie wynikami testów, demagogia medialna, pałowanie ludzi na ulicach, wzrost bezrobocia, wyrzucanie pieniędzy na niedziałające szpitale, utrudnianie dostępu chorym do służby zdrowia.
Musimy przestać udawać, że wszystko jest winą tego wirusa. To nie on zadłuża społeczeństwo, korumpuje jednostki, przesuwa pieniądze w kierunku najbogatszych, powoduje samobójstwa, niszczy psychikę, deprawuje ludzi z ich podstawowych potrzeb, odbiera dzieciom odpowiednią edukację, prowadzi do rozruchów społecznych, niszczy wybrane sektory, cenzoruje określone wypowiedzi.
 
Musimy spojrzeć faktom w oczy i zacząć głośno rozmawiać o patologiach, które mają miejsce. Zacząć słuchać wielu ekspertów, którzy spojrzą na problem z różnych perspektyw – ekonomicznej, socjologicznej, psychologicznej i innych, a nie tylko politycznej i epidemiologicznej. Przestać udawać, że „wszystko wróci do normy", bo jak tak dalej pójdzie w określonych przypadkach nie będzie do czego wracać – średnio w USA aż 35% (61% restauracji i barów) małych i średnich przedsiębiorstw nie stać na zapłacenie grudniowego czynszu. Zaadresować horrendalne i poważne problemy - krzywdzone jest pokolenie dzieci, którym odbiera się potrzebne dla ich rozwoju relacje i ogranicza właściwą edukację, niszczone są biznesy, a jakość ludzkiego życia ciągle spada.
My nie mamy problemu tylko z covidem i najwyższy czas zacząć o tym głośno mówić.
Naprawdę najwyższy.
 
Mateusz Grzesiak

 

łabądek

 

Comments