Polska Akademia Umiejętności
Hawełka

Pogadać z maszyną | ALICE, ROSE i MITSUKU, czyli zaglądamy do mózgu bota

Youtube

01

Alan Turing w 1950 roku napisał słynny artykuł "Computing Machinery and Intelligence", w którym zadaje pytanie: "Czy maszyny mogą myśleć?" To do tego tekstu rozpoczęła się historia słynnego testu Turinga. Jego najbardziej znaną realizacją jest zaś Nagroda Loebnera, przyznawana od 1990 roku botom konwersacyjnym, które wypadają najbardziej naturalnie w kilkuminutowej pogawędce. W tym odcinku opowiemy historię testu Turinga i Nagrody Loebnera.

02

Pracujący na MIT programista Joseph Weizenbaum napisał w latach 1964-1966 kod programu ELIZA - jest to pierwszy znany przypadek bota konwersacyjnego. Weizenbaum opisał wówczas "przepis na oszustwo" stosowany w zasadzie do dziś: metodę pisania programów komputerowych, które w sprytny sposób reagują na wypowiedź użytkownika. Co niezwykłe, użytkownicy ELIZY dali się nabrać z przerażającą wręcz łatwością...

 

03

A.L.I.C.E., Rose i Mitsuku to trzy boty - czy może "botki" - konwersacyjne, które w ostatnich dwóch dekadach odniosły największy sukces w Nagrodzie Loebnera. Jaka jest logika ich działania, jak wygląda ich skrypt, jakie są ich ograniczenia? A przede wszystkim - co w nich widzą setki tysięcy ludzi, którzy logują się codziennie, aby z nimi pogadać?

 

04

Po przyjrzeniu się historii botów konwersacyjnych, ich strukturze i ograniczeniom, można się zastanawiać, czy tak naprawdę w ogóle wyobrażalne jest napisanie bota dobrze udającego człowieka. Czy da się stworzyć iluzję umysłu, składając ją z coraz to większej liczby zaprogramowanych odpowiedzi na pytania? A może odpowiedzią jest prawdziwa sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe? Na koniec oddajemy głos Alanowi Turingowi, który w 1950 roku przewidział większość naszych wątpliwości odnośnie "myślących maszyn".

A.L.I.C.E

Rose

Mitsuku a.k.a Kuki

Dziękujemy Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach za współpracę.

Scenariusz i prowadzenie: Łukasz Lamża

Kamera i montaż: Przemysław Kopeć

Głos: Diana Sałacka

"Nauka na żywo II: wielkie debaty" – zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Download A. M. Turing (1950) Computing Machinery and Intelligence..pdf (89.8K)

 

 

Swan koniec

 

 

 

Comments