Manifest z Ventotene
Napis Net

Osiem kobiet

Monkey-474147_640

 

Asd

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 8 Kobiet zorganizowanej z okazji 100 rocznicy przyjęcia kobiet na studia w krakowskiej ASP. Wezmą w niej udział artystki o dużym dorobku i ugruntowanej pozycji w sztuce polskiej: Tamara Berdowska, Anna Jagodová, Anna Karpowicz-Westner, Małgorzata Lazarek, Julita Malinowska, Małgorzata Stępniak, Mariola Wawrzusiak i Ewa Zawadzka.


14 grudnia 1918 roku na posiedzeniu Grona Profesorów ASP rektor Wojciech Weiss poddał pod głosowanie wniosek dotyczący „przyjęcia kobiet do Akademii jako zwyczajne uczennice i z tego powodu zwiększenia numerus clausus uczniów Zakładu, na co się zgodzono i wniosek ten uchwalono” (cyt. z protokołu). W posiedzeniu uczestniczyli: Józef Mehoffer, Teodor Axentowicz, Konstanty Laszczka, Stanisław Dębicki i Józef Gałęzowski. Ostatecznie studia rozpoczęło siedemnaście kobiet, w tym aż pięć w pracowni rzeźbiarskiej u Konstantego Laszczki, pozostałe w czterech pracowniach malarstwa.


Dzisiejsza wystawa 8 Kobiet stanowi edycję specjalną, jubileuszową wystaw, które co roku na 8 marca, dzięki wielkiemu zaangażowaniu pomysłodawczyni i kuratora Małgorzaty Stępniak, są organizowane w Częstochowie w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych – Konduktorownia. Przez wiele lat kuratorka gromadziła wokół swojej inicjatywy grono malarek, często o wybitnym dorobku artystycznym. Wiele z nich odbyło studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Katowicach, gdzie do 2001 roku działała filia krakowskiej uczelni, przekształcona potem w samodzielną Akademię. Upamiętniając tą szczególną dla kobiet artystek rocznicę, zaprosiliśmy do naszej wystawy, właśnie te, które ukończyły krakowską uczelnię, w siedzibie macierzystej i jej filii. Rozszerzyliśmy też nasze zaproszenie, wychodząc poza malarstwo i włączając po raz pierwszy do kręgu 8 Kobiet – rzeźbiarkę Mariolę Wawrzusiak, dydaktyka krakowskiej uczelni.


Prezentowane na naszej wystawie dzieła są nośnikiem tak wielu odrębnych dyskursów, wielu nieuzmysłowionych być może do końca dialogów ze światem, są odbiciem niezwykle zróżnicowanym ośmiu twórczych osobowości, które stają się tym czytelniejsze, im bardziej będziemy chcieli spojrzeń na nie poprzez konteksty porównawcze.

Credit:

 
Piątek, 14 grudnia 2018 o 19:00 – 21

 

Anna Jagodova

Anna Jagodova

Anna Karpowicz-Westner

Anna Karpowicz-Westner

 

Julita Malinowska

Julita Malinowska

 

Małgorzata Lazarek

Małgorzata Lazarek

 

Małgorzata Stępniak

Małgorzata Stępniak

 

Mariola Wawrzusiak

Mariola Wawrzusiak

 

Tamara Berdowska

Tamara Berdowska

 

 

Comments