Aporie
Paradoks Aporia Antynomia

Kadr K8890

Andrzej Zębliński

 

Andrzej Ziębliński (1946) urodzony w Krakowie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki w latach 1965–1971, dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego, oraz w pracowni malarstwa architektonicznego prof. Janiny Kraupe-Świderskiej.

Prof. zw. ASP w Krakowie. Od roku 1987 kieruje Katedrą Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Dziekan Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie w latach 1999–2005 i 2012–2016. Pracuje twórczo w zakresie malarstwa, projektowania graficznego, malarstwa architektonicznego i projektowania witraży (ponad 80 realizacji). Kierował wieloma zespołami interdyscyplinarnymi realizującymi zadania projektowe i artystyczno-badawcze z zakresu kształtowania środowiska wizualnego oraz projektowania kolorystyki m.in.: w architekturze i przemyśle. Bierze udział w sympozjach artystycznych i naukowych –krajowych i międzynarodowych. Brał udział w ponad 210 wystawach zbiorowych.
Zorganizował 30 wystaw indywidualnych, m.in.: w Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Chile, Turcji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Szwecji, USA... Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum w Tarnowie, Muzeum ASP w Krakowie, a także kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Laureat licznych nagród i wyróżnień m.in.: Nagroda I stopnia, Ministra Kultury i Sztuki przyznana za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne 1993; W roku 1999 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego R.P. przyznał nagrodę zespołową I stopnia za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i artystyczne dla zespołu Katedry, którą kieruje
prof. Andrzej Ziębliński od trzydziestu lat.

 

 

Andrzej Zębliński Kadr K8890

Kadr K8890 (akryl na płótnie) 105x155

 

 Credit: PAUza 424-2018

 

Comments