Malwy
Krakowski tramwaj

Pamiętajcie o Kresach

 

Apel-11-lipca

 Mijają 72 lata od momentu gdy, 11 lipca 1943 roku bandy UPA jednocześnie zaatakowały blisko sto kościołów i wsi, gdzie zebrali się Polacy i dokonali ich masakry. Ginęli księża przy ołtarzach, całe rodziny, niewinne dzieci. Jednak nie był to pierwszy ani ostatni dzień krwawych dni Kresów Wschodnich. W latach 1939-1945 w przedwojennych, wschodnich województwach II Rzeczpospolitej zamordowano w okrutny sposób co najmniej 200 tysięcy osób narodowości polskiej.

 

 11 lipca dla nas Kresowian ich dzieci i wnuków jest Dniem Pamięci o Męczeństwie wszystkich Polaków na Kresach w latach 1939-1947. Jest także naszym zobowiązaniem wobec tych "którzy zginęli z myślą o Tej, która nigdy nie zginie".

 

 Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska, Górny Śląsk, Opolszczyzna, Pomorze, Warmia i Mazury dla wielu z nas stały się nowym domem. Jednak pamięć o naszych bliskich wciąż trwa, w naszych domach i rodzinach. Pamiętając o Nich chcemy prosić o podjęcie działań i włączenie sygnałów alarmowych na jedną minutę w Waszych miejscowościach w sobotę 11 lipca o godzinie 12:00. Zwracamy się do Was sołtysi wsi, burmistrzowie i prezydenci o upamiętnienie tych, dla których Rzeczpospolita była dobrem najwyższym.

 

Pamiętajcie o Kresach

 

 

Uroczystości upamiętniające 72. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.

Niedziela, 5 lipca, g. 12.30 – Wrocław – msza św. za pomordowanych Kresowian w kościele Matki Bożej na Piasku

Niedziela, 5 lipca, g. 9.30 – Jasna Góra - XXI Pielgrzymka Kresowian i Światowy Zjazd Kresowian

Program

Środa, 8 lipca – Iwonicz (Podkarpacie) 19.00 – Msza Święta w intencji Ofiar ukraińskiego ludobójstwa z udziałem Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (Kościół parafialny pw. Św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Iwoniczu-Zdroju).

19.30 – wykład Ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na temat ukraińskiego ludobójstwa (Sala Kina „Wczasowicz”, ul. Plac Dietla 2).

Środa, 8 lipca, g. 17.00 – ul. Bema 1

Piątek, 10 lipca, g. 14.30 – Gdańsk – pikieta pod konsulatem Ukrainy

Piątek, 10 lipca, g. 12.00 – Jarosław – uroczystości ku czci ofiar ludobójstwa na Starym Cmentarzu. Organizatorzy: Burmistrz Jarosławia. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów i Centrum Kultury i Promocji.

Piątek, 10 lipca – Bartoszyce (Warmia i Mazury)

Piątek, 10 lipca – Warszawa – Muzeum Niepodległości przy. al. Solidarności 62, g. 10.00 – konferencja popularno-naukowa pt. „Kresy – wczoraj, dziś, jutro” o banderowskim ludobójstwie dokonanym na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939 – 1947.

Wykładowcy: Ewa Siemaszko płk. Dariusz Raczkiewicz Stanisław Srokowski prof. Czesław Partacz dr Andrzej Zapałowski prof. Leszek Jazownik ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (referat o mordach na Ormianach na Pokuciu i Bukowinie) i inni. Organizator: Patriotyczny

Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich

Sobota, 11 lipca – Warszawa g. 14.00 – kościół św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży – msza św. koncelebrowana za ofiary „Krwawej Niedzieli”.

Przywitanie i wprowadzenie: Ewa Siemaszko (Stowarzyszenie Memoriae Fidelis)

Kazanie: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski Modlitwa wiernych: przedstawiciele poszczególnych organizacji kresowych

Słowo na zakończenie: Aleksander Szycht (Stowarzyszenie Mamoriae Fidelis) i Andrzej Łukawski (Porozumienie Pokoleń Kresowych).

g. 15.00 – Marsz Pamięci do tablicy pamiątkowej na Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 62. Organizatorzy: Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych, Stowarzyszenie Memoriae Fidelis, Stowarzyszenie Kresy Wschodnie-Dziedzictwo i Pamięć, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, warszawskie Stowarzyszenia kresowe i patriotyczne.

g. 17.00 – Dom Spotkań z Historią – ul. Karowa 20 – kino kresowe Sieroty Wołynia córki Zamościa (2015, 24 min.), reż. Maciej Wojciechowski.

Po filmie dyskusja z udziałem: Ewa Siemaszko. Krzesimir Dębski i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

g. 20.30 – Skwer Wołyński przy ul. Gdańskiej w Warszawie II WIECZORNICA  „Zbrodnia Wołyńska.  PAMIĘTAMY, pamiętaj i TY”

Organizatorzy: Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński i Kresowy Serwis Informacyjny

Sobota, 11 lipca, g. 17.00 – Kraków – Rynek Główny – w 72 rocznicę „Krwawej Niedzieli” pragniemy uczcić pamięć Ofiar i wyrazić swój sprzeciw wobec wszelkich przejawów banderyzmu – tak dawnego jak i obecnego.

Zapraszamy na 17:00 pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Ok. 18:30 rozpocznie się pokaz filmu „Wołyń w pożodze” w sali przy ul. św. Filipa 7 (1 piętro)

Sobota, 11 lipca, g. 19.00 – Chełm – Marsz Pamięci

Sobota, 11 lipca, g. 15.00 – Przemyśl – Marsz Pamięci

Sobota, 11 lipca – Szczecin – msza św. i Marsz Pamięci

Sobota, 11 lipca, g. 18.00 – Kielce – kościół św. Wojciecha – msza św. za ofiary banderowskiego ludobójstwa

Sobota, 11 lipca, g. 18.30 – Stalowa Wola – msza św. w Bazylice Konkatedralnej za ofiary ludobójstwa, a następnie film dokumentalny w Domu Katechetycznym.

11 – 31 lipca – wystawa upamiętniająca męczeństwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Sobota, 11 lipca – Prabuty (Pomorze) – Rajd Rowerowy Pamięci Kresowian

Niedziela, 12 lipca, g. 13.00 – Legnica – kościół św. Jana (franciszkanie, centrum) – msza św. koncelebrowana za ofiary banderowskiego ludobójstwa. Kazanie: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Niedziela, 12 lipca, g. 11.30 – Kędzierzyn-Koźle – kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi – msza św. za ofiary ludobójstwa, a następnie Marsz Pamięci i Apel Pomordowanych pod pamiątkową tablica na Gimnazjum im. Orląt Lwowskich.

Niedziela, 12 lipca - Olsztyn g. 13.00 – Kościół NSPJ – msza św. w intencji pomordowanych w „Krwawą Niedzielę” na Wołyniu   Organizator – Olsztyńskie Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia zaprasza na g. 14.00 – po Mszy Św. udamy się na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej, gdzie przy Pomniku Pomordowanym na Wschodzie zapalimy znicze i złożymy kwiaty. Nastąpi również uroczystość symbolicznego przekazania opieki na wspomnianym Pomnikiem olsztyńskim harcerzom z ZHR.

Kołobrzeg – na skwerze Pionierów plenerowa wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Informacja o wystawie

Poniedziałek, 13 lipca, godz. 19.00Sopot - kościół p. w. św. Andrzeja Boboli ( ul Powstańców Warszawy 15 vis a vis Hoteli Grand i Sheraton) Koncert poświęcony Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Wystąpią: Małgorzata Skorupa – skrzypce, Elżbieta Rosińska – akordeon, Anna Sawicka, Jerzy Wujtewicz – wiolonczele, Kamila Nehrebecka – prowadzenie i recytacje. Koncertem tym, jak co roku na Wieczorach Muzycznych w kościele pod wezwaniem Patrona Ziem Kresowych, Męczennika i Patrona Polski św. Andrzeja Boboli, oddamy hołd pomordowanym na Kresach Polski w czasie II wojny światowej – ofiarom Rzezi Wołynskiej i ofiarom Ponar. Wstęp wolny.”

 

 Credit: isakowicz.pl

 

 

 

 

Comments